Geri git   Mut,Mersin ,Mutlular,Mutlular Forum,Mut ilçesi,Mut Resimleri,Mut Kalesi,YerKöprü,Muttan Resimler > Bilim ve Teknik > Elektrik-Elektronik > Elektronik > Kontrol Sistemleri

Cevapla
Seçenekler Stil
Okunmamış 15-02-2009, 02:48 PM   #1
adras
Super Moderator
 
adras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2008
Mesajlar: 1.477
Tecrübe Puanı: 10
adras is on a distinguished road
Standart elektronik ısı kontrollü havya yapımı

elektronik ısı kontrollü havya yapımı
resimdeki kadar şık ve pahalı bir cihaz olmasada yapıldıktan sonra hem iyi bir devre yapmanın keyfi hemde ısı kontrollü havyaya o kadar para dökmeden yaparak bilgi ve becerilerinide geliştirebilirsin.


Isı Kontrollü Havya

Dirençler sıcaklığa bağımlıdır. Havyanın ısıtıcı direnci de istisna değildir. Böylece her havyanın sıcaklığı kontrol edilebilir. Ancak, elde 24Vla çalışan bir havya olmalıdır ve maksimum 60 W tüketmelidir. Yoksa şebeke trafosu çöker. En iyi lehim sıcaklığı bölgesi 280&.370 derece sayılmaktadır. Sıcaklık, isteğe göre ayarlanabilir.

Sıcaklık Kontrolü Sıfır Geçişlerinde Yapılır


Sıcaklığın kontrol edilebilmesi için havya ısıtıcısının direnci ölçülmelidir. Bu, havya ısıtılmadığı sürece zor değildir; ısıtma sırasında bile direncin sürekli ölçülmesi gerekir. Maliyeti düşük tutmak ve olası elektro-kimyasal etkiler nedeniyle havya direnci değişken akımla ısıtıldığından blok şemada da görüldüğü gibi değişken akımın sıfırdan geçişleri kontrol için elverişlidir. Değişken akın eğrisi triyakın altında solda gösterilmiştir. Bir mili saniyeden daha kısa bir sürede ölçme yapılmaktadır. Bunun için 1KWluk direncin üzerinden yaklaşık 18mAlik bir sabit akım akar ve ısıtma direncinde düşen gerilim ölçülür. Havya ısıtıcısının direnci henüz 10Wun altında bulunduğundan LED yanmaz ve ölçüm sonucunu değiştirmez. Tabii ki önemli olan sıfırdan geçişi tam zamanında yakalamaktır. Bu yüzden şebeke trafosunun 24V sargısına dörde bölen bir gerilim bölücüsünün ardından iki yollu doğrultucu olarak düzenlenmiş bir işlemsel kuvvetlendirici ve karşılaştırıcı bağlanmıştır. Bunların ikisi, bir sıfırdan geçiş detektörü teşkil etmektedir.Detektörün çıkışlarında sıfırdan geçiş sırasında kısa kare dalga darbeleri meydana gelmektedir. Negatif darbeler ölçme kuvvetlendiricisini, pozitif darbeler de triyakın ateşleme katını kısa bir süre açar. Ama ancak ölçme kuvvetlendiricisinin ardından gelen karşılaştırıcı, havya sıcaklığının düşük olduğunu bildirdiği zaman karşılaştırıcı, triyak katını açan 18Vluk bir gerilim sağlar. Havyanın beklenen sıcaklığına erişilir. Erişilmez karşılaştırıcının çıkışı 12Va sıçrar ve ateşleme katı kapatılır.

Blok şemada önemli eğrilerde görülmektedir. Blok şemada görülen bir şey daha var: sıcaklık ayarı ve 100KWluk bir direnç; yarı iletkenlerin statik bir elektrik yüzünde tehlikeye girmemesi için bu direnç üzerinden havyanın toprağı elemanınkine bağlanır. Öte yandan kontrol devresinin besleme geriliminin nasıl üretildiği de görülmektedir. Ancak şebeke trafosu şemada yoktur. Tam devre şeması, devrenin devrenin blok şemada görüldüğünden daha karmaşık olduğunu kanıtlamaktadır. Bu devre OP1 işlemsel kuvvetlendiricisinin sıradan bir temel devresidir ve OP2nin ne yazık ki yalnızca bir tane çıkışı vardır. Bu nedenle OP2nin çıkışına T1 ve C8 üzerinden T2 ( ikisi de PNP transistoru ) bağlanmıştır. C8 kondansatörü, darbelerin türevini alıp triyak için gereken kısa ateşleme darbeleri haline getirir, T1 ise kısaltılmamış kesim darbelerini OP3 ölçme ölçme kuvvetlendiricine iletir. Blok şemada her iki darbe şekli de gösterilmektedir.

Ateşleme darbeleri D13 üzerinden kesilmediği sürece triyak, her yarım dalganın başında yeniden ateşlenir ve ardından havyanın ısıtma akımını açar. Böylece triyakın A1 anodundaki gerilim neredeyse 24Va kadar çıkar ve D18 diyodu yanar. R17 üzerinden OP3e sıcaklığa uygun bir direnç değeri verir. Dolayısıyla OP3 elemanının çıkışında, pozitif bileşeni ısıtma direnciyle eş orantılı olan bir kare dalga gerilimi meydana gelir. Bu gerilim C9la tümlevlenir ve histerezisli bir karşılaştırıcı olan OP4te P3 ile ayarlanan kontrol kontrol gerilimi ile karşılaştırılır ve duruma göre ısıtıcı ya açılır yada kapatılır.

24Vluk değişken gerilim ısıtıcıya varmadan ve stabilize edilmiş bir doğru gerilim haline getirilmeden önce sekonder taraftaki güç kaynağında bir sigortayla korunur. +18Vluk doğru gerilimi 7818 gerilim regülatörü, - 12Vluk gerilimi de Z diyodu sağlamaktadır. Hem pozitif hem de negatif bir besleme gerilimi elde etmek amacı ile iki dalda da yalnız tek yollu bir doğrultma yapılır.d17 LEDi kontrol devresinin açılmış olduğunu gösterir. 220Vluk şebeke gerilimi nedeniyle bir kutu kullanmak şarttır. Fişli şebeke kablosu kutunun arkasındaki kablo deliğinden sokulur. Şebeke trafosu, lehim bağlantıları aşağıya bakacak şekilde monte edilirse dokunma olasılığı yüzde doksan azalır. Şebeke anahtarına giden kablolar büzülen lastikle yalıtılır, koruyucu hat da ön pano ve plaket toprağına bağlanır. Açıp kapama LEDi ön panoya yerleştirilebilir. P3 düğmesi de ön panoda yer almalıdır.hadi kolay gelsin
__________________
"İnsanlar köprü kuracakları yerde,
duvar ördükleri için yalnız kalırlar."
(Newton)
adras isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz
Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tasarım: Bülent ÜSTÜNDAĞ
mutlularforum&gravga